۷ قانون طلایی برای داشتن تیم کاری موفق

اگر به‌عنوان مدیر ،شغل جدیدی پیدا کرده‌اید یا وظیفه‌ی کنار هم نگه داشتن یک تیم به شما محول شده است، یک چالش در راه دارید.علیرغم اينکه کارتیمی يکي از بهترين روش ها براي به ثمر رساندن پروژه هاي سنگين و عظيم است اما گاهي مديران به سختي ميتوانند تيم خود را بدرستي کنترل کنند.با اين ۷ راهکاري که در اختيارشما قرار ميدهيم هرگونه مشکل را پيش بيني و  قبل از اينکه بوجود بيايند حل کنيد تا بتوانيد بسيار تاثيرگذارتر تيم خود را مديريت کنيد.

کارتیمی

۱- استخدام افراد کاربلد و متخصص در حوضه فعاليت خود

نداشتن مهارت کافي در اجراي دستورات و قوانين باعث ايجاد شکافي عظيم در کارتيمي ميشود پس بهتر است زمان مصاحبه استخدامي کليه توانايي فرد موردنظر را مورد بررسي قرار داده و سمت مناسب را به او پيشنهاد دهيد.

۲- روابط تيميتان را فقط به محيط کار محدود نکنيد

ايجاد يک رابطه خوب با هر کارمند يک پيوند قوي در کارتيمی ايجاد مي کند. ايجاد روابط فردي به شما کمک مي کند تا احترام متقابل بين شما و هر کارمند را حفظ کنيد. با شناختن اعضاي تيم به صورت فردي نيز ميتوانيد موقعيت خود را به عنوان رهبر گروه مستحکم تر کنيد.

۳-مدیریت مهارتهای فردی

هر عضو مهارت هاي مختلفي را براي گروه به ارمغان مي آورد. راز يک تيم موفق کشف اين است که چگونه اين مهارت هاي فردي را به بهترين شکل در کنارهم قرار دهيد.از توانايي هاي اعضاي تيم به عنوان اعضاي موتور يک اتومبيل درنظر بگيريد.هنگامي که اعضاي آن به طور صحيح درکنار هم قرار مي گيرند،اتومبیل به درستي کار ميکند. اما هنگامي يکي از قطعات به مشکل بخورد و يا کار نکند اتومبيل از کار ميافتد . به عنوان يک مدير، هدف و وظيفه شما اين است که اعضاي تيم خود را با توجه به مهارت هاي فردي آنها سمت دهي کنيد تا پروژه در مسير بهتر وهموار تر حرکت کند.

 

کارتیمی

 

۴- قوانين و وظايف پايه براي کارتیمی خود مشخص کنيد

يک گزارش کامل از وظايف کارمندانتان به عمل بياوريد که اعضاي تيم از وظيفه خود به طور کامل اگاه باشند .مثلا مشخص شود که چه کسي بايستي گزارش نهايي و يا گزارش ايجاد نقض در پروسه را به شما بدهد  و يا اگر اختلاف بر سر موضوعي در کار بوجود آمد مشخص شود که تصميم گيرنده نهايي کيست ايجاد و تعريف قوانين و وظايف پايه،مانع از خارج شدن مديريت گروه از دستان شما ميشود.

۵- قدرداني از اعضاي تيم

اگر کارتیمی و تيم شما به يک دستاوردي هرچند کوچک رسيد هرگز در تشويق کردن و قدرداني از اعضاي کوتاهي نکنيد.سپاسگذاري از تيم يک محيطي کاملا مثبت بوجود آورده و باعث ایجاد فضایی گرم دوستانه و پر انرژی میشود.استاد روانشناسی، رابرت ایوانس، اعتقاد دارد که تشکر کردن از ضروریات محیط کار است. قدردانی علاوه بر تقویت تیم و بهبود فرهنگ‌ سازمانی،بیش از پول به کارمندان انگیزه می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد ۷۰ درصد کارمندان اگر به‌طور مداوم مورد تشویق رئیس خود قرار بگیرند،اشتیاق و اهتمام بیشتری نسبت به کار نشان می‌دهند. در یکی از تحقیقات دانشکده‌ی وارتون نیز محققان دریافتند که وقتی مدیران شرکت از سرمایه‌گذاران یا اسپانسرها به‌صورت شفاهی تشکر می‌کنند، تا ۵۰ درصد حمایت مالی بیشتری دریافت می‌کنند.روش‌های زیادی برای سپاسگزاری از کارمندان وجود دارد. می‌توانید به‌سادگی به آن‌ها بگویید «متشکرم» یا اینکه برای آن‌ها یک کارت تشکر ویژه بفرستید. در مقیاس بزرگ‌تر، می‌توانید در یک جلسه‌ی کاری از کارمندانتان قدردانی کنید یا یک ایمیل تشکر انگیزشی ارسال کنید.

۶- یک تیم موفق ، موجودی با یک مغز و هزاران دست است

کارتیمی

کارتیمی با شکست مواجه میشود ،مگر اینکه اهداف به وضوح مشخص شده باشد.و به طور مداوم به اعضای تیم ابلاغ شود.همه افراد تیم باید نسبت به چیزی که از آنها انتظار می رود آگاه باشند و برای آن تلاش کنند.کارتیمی یک کار دو طرفه است ،به همان اندازه که از رهبر گروه انتظار میرود اهداف را به تک تک افراد به طور واضح توضیح دهد،از افراد هم انتظار میرود که مشکلات خود را راجع به آن مطرح کنند تا همه ی سردرگمی ها برطرف شود و تیم روز به روز به اهدافش نزدیک تر شود.

۷-همه‌ی افراد نیاز دارند که حس “مهم بودن” داشته باشند

همه‌ی افراد تیم‌های موفق می‌دانند که کارشان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و سعی می‌کنند به بهترین نحو آن را انجام دهند و حتی در بسیاری از مواقع با ترفندهای فوق‌العاده سعی می‌کنند بیشترین مزیت را به تیم برسانند.مداوما به وابستگی بین کارها اشاره کنید:در جلساتی که با همه‌ی اعضای تیم برگزار می‌شود در ابتدا راجع به کارهایی که در حال انجام آنها هستید توضیح دهید، از افراد بخواهید راجع به کارهای‌شان و حتی موفقیت‌های کوچک خود صحبت کنند.اعضای تیم را برای کمک به همدیگر تشویق کنید :

کمک کردن به همدیگر و ستایش کردن همدیگر به خاطر استعدادهای بی‌نظیر باعث تقویت روحیه‌ی تیم و کاهش حسادت‌ها می‌شود. کارهای مشترک به افراد بسپارید و فقط نتیجه‌اش را جویا شوید، این توسعه‌ی روحیه‌ی همکاری آن‌ها منجر خواهد شد .

 

کارتیمی

 

نتیجه گیری

همان‌طور که مطالعه کردید گردآوردن یک کارتیمی موفق، پیچیده نیست و می‌توان با رعایت حقوق همه‌ی اعضا و احترام به همدیگر تیم‌های موثری ساخت. تیم‌هایی که می‌توانند در جهت پیمودن راه موفقیت بسیارتوانا و پر انرژی باشند. همان‌طور که می‌دانید امروزه ماشین‌ها می‌توانند همه‌ی کارهایی که توسط انسان‌ها انجام می‌شود را به بهترین شکل و با کمترین خطا انجام دهند، اما آن‌چه که انسان‌ها را از آن‌ها جدا می‌سازند توانایی کارتیمی و قدرت خلاقیت انسان‌هاست. بنابراین یادگیری ساخت‌ تیم‌های موثر و همکاری‌های کارآ خالی از لطف نیست.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظر شما بعد از بررسی واحد پشتیبانی، در سایت درج میگردد. ثبت نظر از طریق ایمیل به شما اعلام میگردد.

1,138 بازدید
logo-samandehi
فرم درخواست