ویژگی فرنچایز را در ۹ مرحله بدانیم

سرمایه، سرعت رشد ، مدیریت انگیزه و کاهش ریسک از اصلی‌ترین ویژگی‌های شرکت‌های واردشده به حوزه افرنچایز است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد. ما در این مقاله تصمیم داریم ویژگی فرنچایز  را در ۹ مرحله توضیح دهیم.

سرمایه مورد نیاز خرید فرنچایز

۱- سرمایه مورد نیاز خرید فرنچایز

یکی از موانع بر سر راه کسب و کارهای کوچک، عدم دسترسی به سرمایه است. قبل از ایجاد اعتبار سریع  و “New Normal”، کارآفرینان اغلب متوجه شدند که اهداف رشد آن ها از توانایی مالی آن ها فراتر رفته است.

یکی از روش های جایگزین برای سرمایه گذاری فرنچایز است. فرنچایز به کارآفرینان این امکان را می دهد تا بدون ترس از بدهی و یا هزینه منصفانه فعالیت خود را گسترش دهند. فرنچایزی منابع لازم را برای شروع به کار تولیدی را فراهم کرده و امکان استفاده از منابع دیگر را به شرکت ها می دهد. با استفاده از سرمایه دیگران، فرنچایزر بدون محدودیت در وام می توانند فعالیت خود را گسترش دهند.
علاوه بر این، فرنچایز به فرنچایزی امکان گسترش فعالیت بدون هیچ مشکلی، با کاهش ریسک سرمایه گذاری را می دهد چراکه فرنچایزی مسئولیت اجاره نامه و قراردادها را به عهده گرفته است. این بدان معناست که فرنچایزر می تواند با استفاده از سرمایه کمتر فعالیت خود را گسترش داده و تنها ریسک سرمایه گذاری در گسترش فرنچایز را بپذیرد این مقدار اغلب کمتر از هزینه باز کردن یک محل اضافی متعلق به شرکت (نمایندگی) است.

۲- مدیریت انگیزه

یکی دیگر از مشکلات کارآفرینان برای گسترش کار، پیدا کردن و از دست ندادن مدیران خوب است. صاحبان مشاغل اغلب ماه ها زمان برای پیدا کردن و آموزش مدیران خوب زمان صرف می کنند فقط برای آنکه آن ها مکان خود را ترک کنند و یا توسط یک رقیب استخدام شوند. مدیران تنها کارمندانی هستند که ممکن است به کار خود متعهد بوده و از راه دور به وظیفه خود عمل کنند.
اما فرنچایز با جایگزینی مالک برای مدیریت اقدام به حل این مشکل می کند. هیچ کس به اندازه سرمایه گذار برای موفقیت پروژه انگیزه ندارد. ممکن است فرنچایزی همان مالک اصلی باشد اغلب پس انداز زندگیش را در کسب و کار سرمایه گذاری می کند. و جبران خسارت وی می تواند بسیار سوده باشد.
ترکیب این فاکتورها می تواند تاثیر مثبتی در سطح عملکرد واحد داشته باشد.

 سرعت رشد از مهمترین ویژگی فرنچایز

۳- سرعت رشد از مهمترین ویژگی فرنچایز

یک ترس مشترک بین کارآفرینان نوآور وجود دارد: شخص دیگری از ایده ی شخصی آنها در بازار فروش استفاده کند. اغلب این ترس ها واقعیت دارد.
باز کردن یک واحد مستقل زمان زیادی می‌برد. برای بعضی کارآفرینان، فرنچایز تنها راه ضمانت برای تسخیر جایگاه رهبری بازار است قبل از آنکه رقبا آن را بگیرند ، چراکه فرنچایزی مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد. فرنچایز به فرنچایزر اجازه نفوذ در امور مالی و منابع انسانی را می‌دهد. فرنچایز به شرکت‌ها امکان رقابت در کسب‌وکارهای بزرگ‌تر را می‌دهد، پس می‌توانند بازار را قبل از واکنش دیگر شرکت‌ها اشباع کنند.

۴- قدرت نفوذ کارکنان

فرنچایز به فرنچایزر امکان کارکردن با سازمان ضعیف را می‌دهد. ازآنجاکه فرنچایزی بیشتر مسئولیت را به عهده می‌گیرد، فرنچایزر می‌تواند تعداد کارکنان را کاهش دهد.

۵- سهولت در نظارت

از دیدگاه مدیریتی نیز، ویژگی فرنچایز بسیار زیاد است. برای مثال، فرانچیزر مسئولیتی در مقابل واحدهای فرنچایزی ندارد. یعنی اگر سرکارگر شیفت و یا یکی از خدمه به هنگام کار در شب آسیب ببینند، برای اطلاع با فرنچایزی شما تماس می‌گیرند، نه با شما این وظیفه فرنچایزی ست که جایگزینی پیدا کند و یا شیفت آن‌ها را پوشش دهد. اگر آن‌ها حقوقی که در ارتباط بازار نیست پرداخت کنند ، دوستان و آشنایانشان را استخدام کنند، یا پول را صرف خریدهای غیرضروری و بیهوده کنند ، این هزینه‌ها بر شما و یا بازگشت‌های مالی شما اثر ندارد. با حذف این مسئولیت‌ها ، تلاش‌های شما مستقیماً در راستای پیشرفت فعالیت خواهد بود.

افزایش سوددهی ویژگی فرنچایز ی

۶- افزایش سوددهی ویژگی فرنچایز ی است همه به آن توجه دارند

قدرت نفوذ کارکنان و سهولت در نظارت ذکرشده در بالا، به سازمان فرانچیز اجازه می‌دهد که با بیشترین سوددهی اداره شوند. ازآنجاکه فرنچایزر درزمینهٔ ی انتخاب محل، مذاکره برای اجاره، بازار محلی، استخدام ، آموزش، حسابداری ، پرداخت‌ها و دیگر عملکردهای انسانی به فرنچایزی وابسته باشد، سازمان فرانچیزر معمولاً ضعیف‌تر است ( اغلب سازمان برای پشتیبانی از عملیات شرکت در محل حضور دارد). نتیجه خالص این است که سازمان فرنچایز می‌تواند سودآورتر باشد.
متأسفانه، اندازه‌گیری و یا اثبات این بحث مشکل است. خیلی از ما می‌دانیم : تحقیقات انجام‌شده در ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد فرنچایزرها به‌طور متوسط در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ به ترتیب ۴۰ و ۴۵٫۶ درصد هستند. به نظر شما چه تعداد از صنایع درآمد خالصی در این محدوده خواهند داشت؟

۷- ارزشیابی‌های بهبودیافته

ترکیب رشد سریع‌تر، افزایش سوددهی و افزایش قدرت سازمانی، نشان می‌دهد فرنچایزرها از کسب‌وکارهای دیگر از ارزش بالاتری برخوردار هستند. با مطالعه ویژگی فرنچایز این حقیقت که شما به‌عنوان یک فرنچایزر موفق یک مدل رشد مقیاس‌پذیر ایجاد کرده باشید، درفروش کسب‌وکار شما یک مزیت محسوب می‌شود.
هنگامی‌که گروه iFranchise ارزش‌گذاری S&P500 را با آگهی فرنچایزرها در مجله Franchise Times در سال ۲۰۱۲ مقایسه کرد، میانگین نسبت قیمت/درآمد در شرکت‌های فرنچایز ۲۶٫۵ بود. درحالی‌که این نرخ این نسبت در S&P500، ۱۶٫۷ بود. این نشان‌دهنده حق ۵۹ درصدی برای S&P است. به‌علاوه، بیشتر از دوسوم فرنچایزرها نسبت S&P را کاهش دادند.

شاخص۵۰۰ S & P عملکرد شرکتهای فعال در بازار سرمایه را بررسی میکند

شاخص۵۰۰ S & P (مخفف عبارت Standard and Poor’s index) فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک

۸- نفوذ در بازارهای دوم و سوم

عملکرد فرانچایزی در بهبود عملکرد مالی واحد سطح بسیار تأثیرگذار است و این ویژگی فرنچایز است که به چشم بسیاری از سرمایه گذاران می خورد. یک فرنچایزی معمولی نه‌تنها قادر به افزایش درآمد نسبت به یک مدیر در جایگاه یکسان است، بلکه نگاه دقیق‌تری به هزینه‌ها نیز خواهد داشت. به‌علاوه، فرنچایزی در ساختار هزینه‌ها عملکرد متفاوتی نسبت به شما به‌عنوان فرنچایزر خواهد داشت ( ممکن است حقوق کمتری پرداخت کند، ممکن است مزایا ارائه ندهد، و … )، او اغلب می‌تواند واحد سودمندتری ایجاد کرده و بعد از حسابرسی سود بیشتری به شما پرداخت کند.
به‌عنوان فرنچایزر، شما می‌توانید با انعطاف‌پذیری بازده شرکت را در حاشیه در نظر بگیرید. همچنین، فرنچایزی احتمال موفقیت مستحکم در بازار را فراهم می‌کند. اما اگر استراتژی شما ایجاد واحدهای مستقل فرنچایز باشد، احتمالاً با کمبود سرمایه برای ایجاد مکان‌های موردنظرتان مواجه می‌شوید. از طرف دیگر، فرنچایزی، می‌تواند با موفقیت بازار را باز کند، هرچند که این توسعه در نظر شما کم‌اهمیت باشد.

۹- کاهش ریسک ویژگی فرنچایز بشمار می آید

با توجه به ماهیت فرنچایز، ریسک برای فرنچایزر کاهش می‌یابد. هرچند شما تصمیم به ساخت آن به‌طور متفاوتی گرفته‌اید (و کمی انجام دادید)، فرانچایزی تمام مسئولیت برای سرمایه‌گذاری فرنچایز در عملیات، پرداخت هزینه‌های ساخت، خرید هرگونه موجودی، استخدام کارمندان، تأمین سرمایه موردنیاز برای ایجاد کسب‌ و کار را دار است و این ویژگی فرنچایز است که به خرید کننده فرنچایز کمک میکند تا ریسک کمتری داشته باشد.
مسئولیت اجاره کردن تجهیزات، وسایل نقلیه و مکان مادی، همچنین اتفاقات افتاده درون هر واحد با فرانچایزی است؛ بنابراین، مسئولیت هر دعوای قضایی برای کارمندان (برای مثال آزار جنسی، تبعیض سنی، EEOC)، لایحه مصرف‌کننده( قهوه داغ برای مشتری شما)، یا حوادثی که اتفاق می‌افتد، با فرنچایزی شما است ( لغزش و سقوط، کمپ کارفرمایان و غیره).
به‌علاوه، ممکن است وکلا و مشاوران به شما پیشنهاد کنند یک‌نهاد حقوقی برای کار به‌عنوان فرنچایزر ایجاد کنید. این کار در آینده شمارا در محدودیت قرار می‌دهد. همچنین، هزینه تبدیل‌شدن به فرنچایزر اغلب کمتر از هزینه ایجاد یک مکان جدید (یا ورود به بازارهای بیشتر) است. ریسک راه‌اندازی نیز مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.
ترکیب این فاکتورها به شما کمک می‌کند ریسک‌پذیری را کاهش دهید. فرنچایزرها با مطالعه ویژگی فرنچایز می‌توانند صدها و یا هزاران واحد را با هزینه محدود و بدون صرف سرمایه خود، واحد خود را گسترش دهند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظر شما بعد از بررسی واحد پشتیبانی، در سایت درج میگردد. ثبت نظر از طریق ایمیل به شما اعلام میگردد.

1,562 بازدید
logo-samandehi
فرم درخواست