مک دونالد و ۳ ویژگی اصلی آن

موفقیت رستورانهای زنجیره ای مک دونالد يک نمونه ايده ال ازکسب وکار رويايي در دنيا بحساب مي آيد. با اينکه مک دونالد اولين بيزينس موفق از طريق فرنچايزينگ نبوده اما هميشه بعنوان مهم ترين و ارجع ترين نمونه از اين نوع بيزينس بحساب مي آيد.فرنچايزر ها بيش از ۹۰% رستوران هاي مک دونالد و ۸۱ % رستوران هاي کل دنيا را کنترل و نظارت ميکنند.

زمانی که برادران دونالد اولین هات‌داگ فروشی خودشان را افتتاح کردند تصور نمی‌کردند که رستورانشان تبدیل به محبوب‌ترین رستوران زنجیره‌ای جهان خواهد شد.برادران دونالد در اواخر دهه‌ی ۱۹۳۰ از منچستر به هالیوود مهاجرت کردند و اولین شعبه‌ی این رستوران را در  سال ۱۹۴۸ در سن‌برناردینوی کالیفرنیا راه‌اندازی کردند.مک دونالد در ۱۲۰ کشور جهان وبطور کلی ۳۶,۸۹۹ شعبه دارد و روزانه به ۶۹ ميليون نفر سرويس ارائه مي‌دهد. اين شرکت بيش از ۴۴۰ هزار کارمند در سراسر جهان دارد و منوي غذايي خود را براساس آداب‌و‌رسوم و فرهنگ هر کشور تغيير داده است تا بتواند غذاهاي خود را بر اساس ذائقه‌ي مردم آن منطقه عرضه کند.

 

مک دونالد

حال چگونه اين زنجيره رشد از يک رستوران ساده، امروز به يک شرکت بزرگ تبديل شده و رشد کرده است؟درواقع اين سوالي نيست که بشود به راحتي و بطور دقيق به آن پاسخ داد. مک دونالد در هر زمينه اي از صنعت رستورانداري در درجه اول قرار دارد . با داشتن اين امر در ذهن تمرکز اين مقاله بر روي سه تا از ويژگي هايي که در رابطه با موفقيت مک دونالد بارز هستند يعني تداوم و ثبات ،خلاقيت و نو آوري و انعطاف پذيري است که در ادامه آنها را شرح ميدهيم.

۱-داشتن تداوم و ثبات

مهم نيست که شما درکدام يک از رستورن هاي مک دونالد چه در امريکا چه در استراليا و … هستید.در واقع هرجا که به اين رستوران ميرويد بايستي تجربه يکساني داشته باشيد.ري کراک بر روي اين ديدگاه از ابتدا تاکيد بسياري داشت.

ري کراک، فروشنده‌ي مخلوط‌ کن‌هاي ميلک‌شيک بود که در سال ۱۹۵۴ وقتي با تعداد زيادي سفارش دستگاه مخلوط کن از طرف مک دونالد روبه رو شد به رستوران آنها رفت و زماني که سيل عظيمي ازمشتريان راضي از مک دونالد را ديد تصميم گرفت فرنچايزينگ رستوران مک دونالد را به اين دو برادر پيشنهاد بدهد.برادران دونالد پس از کمي تعمل ،رضايت دادند تا ري کراک مديريت و مسئوليت راه‌اندازي فروش فرنچايز مک دونالد در خارج از کشور را بر عهده بگيرد. آن‌ها طي قراردادي که باهم بستند قرار گذاشتند تا نيمي از هر درصد فروش فرنچايزها  به برادران مک دونالد تعلق بگيرد. اولين شعبه‌ي اين رستوران در سال ۱۹۵۵در نزديکي شيکاگو افتتاح شد.رستوران‌های مک دونالد در طی ۳ سال به آرامی رشد کردند به‌طوری که تعداد آن‌ها در سال ۱۹۵۸ به ۳۴ عدد رسید. در سال ۱۹۵۹ کراک ۶۸ رستوران جدید را راه‌اندازی کرد و تعداد کل شعبه‌ها را به ۱۰۲ رساند.

کيفيت ،سرويس دهي خوب،نظافت و پاکيزگي و ارزشمندي  شعار هميشگي ری کراک بود و عقيده باور او نسبت به اين شعار بسيار زياد بود . او بعد از گسترش رستوران‌های مک دونالد در سال ۱۹۶۱ تصمیم گرفت تا یک برنامه‌‌ی آموزشی راه‌اندازی کند تا بتواند کیفیت غذاهای رستوران را در تمام شعبات یکسان نگه داردو يک مدرسه  اموزشي (دانشگاه همبرگر)در سال ۱۹۶۱تاسيس کرد و درآن چهار برنامه آموزشي قرار داد که از جمله درسها و تجربياتي که خود از صنعت فرنچايز فرا گرفته بود در آن قرار داشت که راه و روش مديريت رستوران به شيوه اي که ری کراک درنظر داشت به فرنچايزي هاي مک دونالد آموزش داده ميشد که همواره پس از ۵۰ سال اين آموزش ها تدريس مي شود و جالب است بدانید که تا امروز بیش از ۸۰ هزار نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

مک دونالد

 

۲-تاثیر نو آوري در موفقیت مک دونالد

در وحله اول ممکن است بنظر بيآيد که (۱- ثبات و پايداري) با (۲- نو آوري) در تناقض هم هستند اما در واقع تلفيق اين دو بايکديگر زمينه رشد مک دونالد را فراهم ميکرد.

نورآوري درشيوه پاسخگويي به مشتريان يکي از مواردي است کمک بسيار زيادي در زمينه رشد مک دونالد داشته است.به عنوان مثال در سال ۱۹۷۵ دسته اي از مشتريان مک دونالد با مشکلي مواجه بودند : در آن دوره نيروهاي نظامي امريکا زماني که با اتومبيل و با لباس نظامي در حال انجام وظيفه بودند حق خارج شدن از اتومبيل را نداشتند.اما مک دونالد خيلي زود راه حلي پيدا کرد: سرويس دهي اختصاصي اتومبيل.اولين سرويس دهي اختصاصي اتومبيل مک دونالد نزديک يک منطقه نظامي در آريزونا تاسيس شد تا به نظامياني که سوار بر اتومبيل بودند خدمات رساني شود.درواقع مک دونالد سعي ميکرد با برقراري ارتباط با مشتريان و بررسي نيازها و خواسته هايي که دارند و با نوآوري در هر زمينه اي نياز همه نوع مشتريان خود را با هرگونه شرايطي که دارند به طور کامل برطرف کند.

 

مک دونالد

 

۳- داشتن انعطاف پذيري

اگر چه برادران دونالد در مسير خود بسيار موفق بوده اند اما چالش ها و مشکلات بسياري روبرو شده اند و بخوبي به حل وفصل  آنها پرداخته اند.پرونده‌هاي قانوني و تبليغات منفي زيادي عليه اين شرکت ايجاد شد. استراتژي اين شرکت براي روبه‌رو شدن با چالش‌ها اين است که نگراني‌هاي موجود را مي‌پذيرد و سپس براي رفع آن‌ها اقدام مي‌کند. به‌عنوان مثال يکي از اين چالش‌ها ابراز نگراني در مورد وضعيت سلامتي کودتان بعد از خوردن محصولات اين شرکت بوده است. مک دونالد براي برطرف کردن اين نگراني‌ها اقدام به تاسيس شوراي مشورت جهاني (GAC) نمود. GAC يک تيم بين‌المللي از متخصصان است که با تلاش مک دونالد دور هم جمع شده‌اند تا در مورد وضعيت تغذيه‌ي کودکان باهم مشورت کنند. در نتيجه‌ي فعاليت‌هاي اين تیم ،مک دونالد مواد غذايي سالم‌تري را به منوي خود اضافه کرد. مک دونالد اولين رستوراني بود که در بسته‌بندي مود غذايي خود ارزش غذايي آن‌ها را درج کرد.

 

مک دونالد

 

از ديگر چالش‌هايي که مک دونالد در طول اين سال‌ها با آن روبه‌‌رو بوده است مي‌توان به شکايت از مضر بودن بسته‌بندي‌هاي محصولات اين رستوران براي محیط و طبیعت اشاره کرد. مک دونالد براي رفع اين مشکل تعهد جهاني محيط زيست را ايجاد کرد. اين شرکت حجم زباله‌هاي خود را کاهش داد و به حفاظت از منابع طبيعي پرداخت. در نتيجه امروزه ۸۰%  از بسته‌بندي‌هاي اين شرکت توسط مواد تجديدپذير ساخته مي‌شود.درنهايت مي‌توان گفت که ارائه‌ي محصولات خلاقانه، بسته‌بندي‌هاي جذاب و ارائه‌ي راه‌حل‌هاي هوشمندانه براي پشت سر گذاشتن چالش‌ها از جمله عواملي هستند که باعث شده‌اند رستوران‌هاي زنجيره‌اي مک دونالد بعد از گذشت چندين دهه محبوبيت خودشان را حفظ کرده و روزبه‌روز به تعداد شعبات آن‌ها افزوده شود.

 

مک دونالد

 

درس هاي که ميتوان از موفقیت مک دونالد گرفت.

بسيارکم و انگشت شمار هستند شرکت هايي که بتوانند به موفقیتهای این شرکت حتي نزديک شوند.موفقيت مک دونالد مي تواند به بسياري از عوامل ديگر که در اين مقاله مورد بحث قرار گرفته است، نسبت داده شود، اما برخي از آنها بیشتر مثمر ثمر واقع شدند:

۱- توسعه فرآيند و روشهاي کارآمد در صنعت خود و باقي ماندن بر روي آنها.

۲- مشکلات و نزولات در کسب و کار اتفاق مي افتد. بهبودو نوآوري و بطور کل برقراري ارتباط با مصرف کنندگان مي تواند به کسب و کار ها کمک کند تا زماني که مشکلات بوجود مي آيد، انعطاف پذير باشند.و درهرزماني،شرايط بوجود آمده را مديريت کنند.

۳- ارزشمند شمردن خواسته های مشتريان: مشتريان خود ميدانند که چه ميخواهند.وظیفه‌ی اصلیِ کسب‌وکار، کشفِ این خواسته‌ها و توجه به آنهاست . هنگامي که آنها به شما مي گويند که چه خواسته اي دارند اين خود يک شروع جدي براي رشد و تقويت کسب و کار و بيزينس شماست.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظر شما بعد از بررسی واحد پشتیبانی، در سایت درج میگردد. ثبت نظر از طریق ایمیل به شما اعلام میگردد.

1,182 بازدید
logo-samandehi
فرم درخواست