فرنچایز چیست مفهوم فرنچایز یعنی چه؟

در دنیای مدرن امروزی تمامی جنبه های زندگی ما تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی و مدرنیته شدن است. در زمینه اقتصاد و موارد اقتصادی، نیاز بشر در قرن بیست و یک به هیج عنوان با قرن بیستم قابل مقایسه نیست. ظهور غول های تجارت و بازاریای و شرکت های گسترده در زمینه های خودروسازی، رستوران های زنجیره های و همچنین فروشگاه های فوق مدرن از نمونه کسب و کارهایی هستند که برای توسعه خود از جدیدترین متدهای اقتصادی استفاده می کنند .یکی از این روش های توسعه در کسب و کار فرنچایز است و ما در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که فرنچایز چیست ؟
یکی از نمادهای شروع کسب و کارهای تجاری در قرن اخیر فرنچایز و یا به عبارتی اعطای نمایندگی است. اینکه شما به عنوان یک تاجر چگونه استارت آپ خود را آغاز نمایید و برای شروع تجارت خود نیاز به چه مواردی دارید یکی از مهم ترین و ضروری ترین مواردی است که باید در نظر داشته باشید و باید با فرنچایز آشنایی داشته باشید و بدانید که فرنچایز چیست و از مفهوم آن مطلع شوید.
یکی از بهترین و مدرن ترین شیوه های شروع یک کسب و کار فرنچایز است. در مقاله پیش رو به طور کامل برای شما دوستان محترم در مورد کسب و کار فرنچایزی و اینکه به طور کلی مفهوم فرنچایز چیست سخن می گوییم. روی سخن ما با دوستانی است که به دنبال ایجاد یک بیزینس فرنچایزی هستند و یا نمی خواهند منتظر جذب مشتری و معرفی محصول خود بمانند.
برای اینکه با مفهوم فرنچایز آشنا شویم از چند تن از دانشجویان پرسیدیم فرنچایز چیست و مفهوم فرنچایز را سوال نمودیم که نتایج بدین صورت ارائه شد:

“فرنچایز یک کسب و کار است که در شهرهای مختلف دیده می شود. فرنچایزها قابل تشخیص هستند زیرا علائم و رنگ آنها یکسان است. ”
“یک فرنچایز یک نوع کسب و کار است که در هر کجا که بروید یکسان و مشابه هستند.”
“مک دونالد، KFC و برگر کینگ همگی انواع فرنچایز هستند. ”

فرنچایز چیست ؟

حال به پاسخ سوال اصلی می رسیم که فرنچایز چیست ؟ فرنچایز نوعی کسب و کار است که توسط اشخاص که فرنچایزی نامیده می شوند (franchisees) اداره می شود و توسط شرکت های بزرگ و معمولا جهانی یا چند ملیتی به عنوان فرنچایزر (franchisor) برند گذاری و تحت نظارت قرار می گیرند. بسیاری از فروشگاه ها و رستوران هایی که هر روز می بینید، فرنچایز هستند. از جمله مشهورترین رستوران ها و فروشگاه های معتبر فرنچایز می توان به : Subway, 7-11, The UPS Store, Ace Hardware, Pizza Hut, Hilton Hotels, Molly Maid اشاره نمود.
در کشور ما ایران نیز بحث فرنچایز چند سالی است که مورد علاقه تجار و افراد کارآفرین قرار گرفته است و از جمله معروف ترین فرنچایز ها در ایران می توان به رستوران های پدر خوب، رستوران برگر تین، آیس پک، kfc و … اشاره نمود.

هنگام خرید مجوز برای باز کردن یک فرنچایز، شما در حقیقت حق خرید یک سیستم کسب و کار را که با قیمت هایش، محصولات و تکنیک های بازاریابی اش اثبات شده است را در اختیار می گیرید. شما همچنین با خرید یک فرنچایز حق خرید یک نام تجاری را در اختیار می گیرید که می تواند این دسترسی از نوع دسترسی کامل به نام و علامت تجاری شرکت شامل آرم ها، شعارها و علامت های تبلیغاتی و در نهایت هر چیزی که با نام تجاری مرتبط است، باشد.

چگونه یک فرنچایزی بشویم | نحوه تبدیل شدن به یک فرنچایزی

برای تبدیل شدن به یک فرنچایزی franchisee، شما باید هزینه و فی فرنچایز را پیش پرداخت کنید. پرداخت هزینه فرنچایز (و امضای قرارداد فرنچایز) به شما حق استفاده از موارد زیر داده می شود:

فرنچایز چیست

 

علاوه بر این، شما ممکن است یک قلمرو منحصر ( منظور یک منطقه و اقلیم خاص ) را به شما اختصاص خواهند داد که در آن به فروش محصولات یا خدمات فرنچایز خود بپردازید. برای روشن تر شدن موضوع می توان به نمایندگی های استانی برخی از کمپانی های بزرگ اشاره نمود که حق فروش محصول در یک استان تنها منحصر به یک شخص یا شرکت می شود. اطلاعات مربوط به قلمرو همیشه همانند مدت زمانی است که برای کسب و کار حقوقی خود در نظر گرفته اید، در توافقنامه حقوقی شما تعریف شده است. به طور معمول، موافقت نامه های حقوقی بین ۵ تا ۱۰ سال طول می کشد و شما می توانید با اتمام آن حق فرنچایزی خود را تمدید کنید.

چرا برخی از شرکت ها کسب و کار خود را به صورت فرنچایز انجام می دهند؟

Franchising کسب و کار فرنچایز می تواند یک راه عالی برای شرکت هایی باشد تا توزیع محصولات خود را گسترش دهند. ایساک سینگر به عنوان اولین شخصی که با شیوه های فرنچایز توانست ماشین های خیاطی سینگر خود را بفرشو برساند. همچنین هنری فورد شیوه فرنچایز را با برای فروش محصولات خودرو خود انجام داد.

با این حال، فرنچایز کردن یک کسب و کار یک مزیت بزرگ برای شرکت ها به ارمغان می آورد که می توان به مواردی همچون اینکه کسب و کارها مجبور نیستند از تمام پول خود برای رشد کسب و کار خود استفاده کنند. در عوض، آنها می توانند برای توسعه کار خود از پول دیگر مردم (franchisee’s) یا همان فرنچایزی ها استفاده کنند.

ارائه فرنچایز این موقعیت را در اختیار کارفرما قرار می دهد تا با استفاده از کمترین ریسک مالی به گسترش کسب و کار خود به چندین مکان جدید از طریق انتقال از فرنچایزرها به فرنچایزی ها بپردازد. یکی از بهره های اصلی فرنچایز این است که آنها ( فرنچایزی و فرنچایزر ) به راحتی می توانند مفاهیم کسب و کار خود را با هم ترکیب کنند و فرنچایزر مجبور نیست مقدار زیادی از پول خود را در هر مکان جدیدی سرمایه گذاری کند و می تواند با اعطای نمایندگی خود از پول دیگران برای رشد و توسعه کسب و کار و نام برند تجاری خود استفاده نماید.

فرنچایز یک روش عالی برای توزیع محصول و خدمات است. اما همه فرنچایز ها در شرایط و ویژگی های یکسان و برابری قرار ندارند. اگر شما هم می خواهید یک کسب و کار فرنچایزی راه بیاندازید باید عاقلانه فرصت کسب و کار فرنچایز را انتخاب کنید و از مشاورین اقتصادی در این زمینه کمک بگیرید.

One thought on “فرنچایز چیست مفهوم فرنچایز یعنی چه؟”

    ف شریفی گفته:

    چقدر وبلاگ شما خوب است.
    چند روز پیش تحقیقی داشتم با عنوان فرنچایز چیست و سایت شمارا در گوگل پیدا کردم.
    امروز هم دوباره داشتم سرچ میکردم که به سایت شما رسیدم.
    از شما بابت مطالب خوبتون سپاسگذارم.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظر شما بعد از بررسی واحد پشتیبانی، در سایت درج میگردد. ثبت نظر از طریق ایمیل به شما اعلام میگردد.

2,702 بازدید
logo-samandehi
فرم درخواست