ساب وی (SUBWAY) و بیوگرافی آن برابر با بیوگرافی فرد دلوکا

در مقاله پیش رو سعی شده است به بیوگرافی ساب وی یکی از محبوبترین رستوران های زنجیره ای، که یکی از برترین برند های دنیاست پرداخته شود. همچنین بیوگرافی فرد دلوکا موسس فرنچایز SUBWAY در دل این مقاله جای گرفته است. فردریک آدرین ” فرد” دلوکا در بروکلین، نیویورک سال ۱۹۴۷ به دنیا آمد، وی در خانه ای عمومی در برونکس زندگی می کرد، سپس به اسکنکتدی نقل مکان کرد و در پایان در بریجیدپورت کانکتیکات سکنی گزید. از همان ابتدای کار، او یکی از گسترده ترین رستورانهای زنجیره ای سرویس سریع از نظر تعداد واحد را رشد داد.( ساب وی نزدیک به ۴۵۰۰۰ مکان در سراسر دنیا دارد، اما مک دونالد همچنان از منظر بزرگ بودن جلو می باشد) و ساب وی براساس گزارش مجله ی فوربس ارزشی برابر ۳٫۵ بیلیون دلار دارد.

بیوگرافی ساب وی یا همان فرنچایز SUBWAY

داستان ساب وی از یک جوان ۱۷ ساله که آرزوی ورود به کالج را داشت و از دوستان خانوادگی برای تامین شهریه در مهمانی های باربیکیو تقاضای وام می کرد، آغاز شد، پیتر یک دانشجوی انرژی هسته ای، که از دوستان فرد دلوکا بود ایده ی دیگری به جای وام برای شهریه فرد داشت، او می گفت که برای فرد ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری می کند که اولین مغازه ی ساندویچ فروشی خود را در سال ۱۹۶۵ باز کند. فرد تحصیلات خود را همزمان با گسترش رستوران های زنجیره ای خود ادامه داد. در حالی که برنامه ی اصلی تبدیل شدن به یک پزشک عمومی بود، فرد از دانشگاه بریجیدپورت در رشته ی روانشناسی در سال ۱۹۷۱ فارغ التحصیل شد.
ایده ی ساب وی از دل یک ساندویچ فروشی ایتالیایی در ایالت میین به نام آماتوز که در کودکی به آن رفت و آمد زیاد داشت، بیرون آمد. اماتوز در سال ۱۹۰۲ در پورتلند ایالت مین، به وسیله ی جووانی اماتو که یک مهاجر ایتالیایی بود شروع به کار کرد، برند اماتوز توسط دامنیک رییالی که یکی از کارمندان قدیمی همان مکان اولیه ی اماتووز بود، خریداری شد.
” امروزه آماتوز نیز فرنچایز می باشد و ۴۴ مکان در مین، ورمونت، نیو همپشایر و نیویورک دارد.رستوران های آماتوز ارزش امتحان کردن دارند. ساندویچ های آنها که به سبک ایتالیایی قدیمی سرو می شوند قابل اعتماد بوده و واقعا فوق العاده هستند. ”

ساب وی فرنچایز و رستوران زنجیره ای

آغاز به کار اولین شعبه ساب وی

فرد و پیتر به مین رفته و به صرف زمان برای یادگیری عملیات اماتوز پرداختند.
بعد از گذشت چند هفته آنها اولین رستوران پیتز سوپر سابمارین را در سال ۱۹۶۵ افتتاح کردند، بعدها اسم رستوران به پیتز ساب وی و در نهایت به ساب وی تغییر داده شد. آنها به ” ساب وی ” که بازی کلماتی براساس سیستم مترو (ساب وی ) نیویورک داشت، اکتفاکردند. تغییر نام به این دلیل اتفاق افتاد که مردمی که به تبلیغات رادیویی گوش می دادند، فکر می کردند که نام شبیه به ” پیتزا مارین” می باشد و پس از بازدید می فهمیدند که این یک ساندویچی است و نه پیتزافروشی.

 

فستفود ساب وی

افزایش شعب ساب وی

چند رستوران اول آنطور که انتظار می رفت عملکرد خوبی نداشتند. بنابراین به جای رها کردن اصل ماجرا، فرد رستورانهای بیشتری باز کرد،در سال ۱۹۷۳ ساب وی به ۱۶ رستوران در کانیکتیکات گسترش یافت و در سال ۱۹۷۴ تبدیل به فرنچایز شد. در سال ۲۰۱۳ براساس گزارش ها، ساب وی هفته ای ۵۰ رستوران جدید افتتاح می کرد. امروزه نزدیک به ۴۵۰۰۰ مکان در ۱۱۲ کشور دارد، که اولین فرنچایز بین المللی آن در کشور بحرین در سال ۱۹۸۴ افتتاح شد. اداره ی مرکزی در میلفرد، کانیکتیکات تحت عنوان ” انجمن پزشک” قرار دارد عملیات بین المللی کمپانی از ادارات در نیدرلند، استرالیا، لبنان، سنگاپور و میامی سرویس دهی می شوند انجمن پزشک کاملا یک شرکت خصوصی نگه داشته شده است.

فرنچایز ساب وی یک فستفود سالم و تاثیرگذار

جرد فوگل ،به عنوان مشتری که ادعا می کرد که ۲۴۵ پوند (البته این فقط یک ادعا است) از وزنش را تحت رژیم های ساب وی از دست داده بود، آغازی برای جایگیری موقعیت برند به عنوان گزینه ی غذای سالمتر بوده است.جرد فوگل در برنامه SUBWAY Diet الهامبخش بسیاری از مردم امریکا شد تا وزن خود را کاهش دهند. در سال ۲۰۰۹ زاگات سوروی، ساب وی را به عنوان بهترین تامین کننده ی ” عملیات سالم” در دسته ی ابر زنجیره ها نامگذاری کرد. ساب وی همچنین جایزه ای از سوی انجمن قلب آمریکا برای غذاهای با کالری و سدیم پایین خود در سال ۲۰۱۲ برنده شد و گواهینامه ی کنترل (بررسی) قلب را دریافت نمود.حتی بانوی اول وقت آمریکا میشل اوباما در راستای تشویق ساب وی در جهت ” تلاش برای ترقیب کودکان به خوردن سبزیجاتشان” همنوا شد. به طور قطع، تولیدات ساب وی در طول یک دوره از محدوده ی ارزیابی نان، در زمینه ی پروتِین نیز ارتقا داشته است، و گسترش دسته بندی های منو غذایی ارتباط زیادی با ادامه و ارتقا موفقیت رستورانها در سطوح محلی داشته است.

بدبیاری ساب وی با جرد فوگل

جرد فوگل به کودک آزاری در سال ۲۰۱۵ متهم شده و در حال حاضر محکومیت ۱۵ ساله ی خود را در زندان سپری می کند. به دلیل همکاری و ارتباط تنگاتنگ فوگل و برند ساب وی، به طور حتم نگرانی هایی از تاثیر بالقوه آن بر روی تصور عمومی از ساب وی وجود داشت.
این که چگونه کمپانی با جنجال به وجود آمده از جرد مواجه شد یک مورد مطالعه ای عالی برای مدیریت برند در شرایط بحرانی می باشد.

رشد و برنامه ریزی دقیق در فرنچایز

برند ساب وی اثبات کرد که به گونه ای تحسین برانگیز با شرایط محلی و فروشگاه های خارجی سازگار میباشد. در حالی که به طور متوالی نقل میشد که فرد، مایل به پذیرش پیشنهادهای تغییر در ساب وی نمی باشد، با ورود به بازارهای جدید،ساب وی به صورت محلی تکامل می یافت.ساب وی شروع به معرفی مکانهای بیشتر که با کلیولند در ایالت اوهایو آغاز شد نمود و همچنین رستورانهای گیاهی که درآن گوشت گاو یا خوک سرو نمیشد در هند را گسترش داد. همچنین محصولاتش را براساس تقاضای محلی، با ارایه نان و بروونی های بدون گلوتن، ارتقا کاهش استفاده از نمک و چربی برای ملاقات مشتریان در ورود فروشگاه های بین المللی ، و حذف برخی از ترکیبات در محصولاتش که شامل آزوکربناتهای اعتیادآور بود، تکامل بخشید. ساب وی همچنین به تازگی اعلام کرد که به سمت پروتین هایی که بدون آنتی بیوتیک تولید می شوند، حرکت خواهد کرد.

فرد دلوکا موسس فرنچایز ساب وی

تایخچه ی ساب وی بدون چالش نبوده است. در طول تاریخش بارها با نارضایتی های فرنچایزی، دعوی های قضایی، ادعاهایی مبنی بر اینکه طول ساندویچ هایشان بیش از حد بوده مواجه بوده و در میان موارد دیگر اغلب با دعوی های قضایی فدرال و قانون های الیالتی که هدفشان فرنچایزینگ بوده درگیر بوده است. همچنین، دیدگاه جدید که با ارایه غذاهای سالم تلفیق شده ، موقعیت هوشیارانه مربوط به سلامت برند ساب وی را با رقبای بیشتری روبه رو ساخته است.
با وجود بنیانگذاران موفق زیادی در فرنچایزینگ ، فرد که به طور ویژه در انجمن بین المللی فرنچایز فعال نبود،یک مربی در دسترس به حساب می آمد. تعداد بی شماری از داستانهای ملاقات فرد با فرنچایزرهای جدید و صرف ساعتها وقت با آنها برای بیان راهکار وجود دارد که برخی از آن فرنچایزرها مغازه های ساندویچی هستند که می خواهند ساب وی بعدی باشند. پیش از فوتش، فرد خواهرش سوزان گروکو را به در دست گرفتن رهبری برند و مدیرعاملی برگزید. فرد در سپتامبر ۲۰۱۵ در سن ۶۷ سالگی درگذشت.

با سرمایه گذاری ۱۰۰۰ دلاری بازگشت سرمایه ای بدی نبود ، او هم در میان دارندگان مقام بیانگذاران فرنچایز که با سرمایه کمی آغاز به کار کردند همانند دیو توماس ( ویندی) و بیل روسنبرگ ( دونات های دانکین) ایده ای داشت و با گسترش کمپانی هایش در آمریکا تغییر ایجاد کرد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظر شما بعد از بررسی واحد پشتیبانی، در سایت درج میگردد. ثبت نظر از طریق ایمیل به شما اعلام میگردد.

1,760 بازدید
logo-samandehi
فرم درخواست